ميرحسين موسوي جبهه سياسي تشكيل مي‌دهد

اعتمادملي: تشكيل جبهه سياسي پيشنهادي از سوي حسين مرعشي، سخنگوي حزب كارگزاران به موسوي بود كه در كمتر از يك هفته عملي شد و مشاور نخست‌وزير دوران امام(ره) روز گذشته از تشكيل اين جبهه توسط ميرحسين موسوي در آينده‌اي نزديك خبر داد.

پس از طرح تشكيل جبهه سياسي از سوي مرعشي، عزت‌الله سحابي و ابراهيم يزدي هم از موسوي كه پس از ناكامي در انتخابات درصدد تاسيس حزب بود، خواستند تا جبهه سياسي را جايگزين حزب كند. موسوي در آن زمان واكنشي به اين درخواست‌ها نشان نداد و سكوت كرد اما در كمتر از يك هفته، خبر رسيد كه بنا دارد تا تشكيل اين جبهه را عملي كند. بنابراين جبهه سياسي پرونده‌اي بود كه ميرحسين موسوي روي ميز كار خود قرار داد و شايد در همان زمان پرونده تاسيس حزب را به بايگاني سپرد. به گفته عليرضا بهشتي قرار است تشكيل جبهه سياسي به‌زودي از سوي موسوي اعلام شود. ساعاتي از اعلام تصميم جدي موسوي براي تشكيل جبهه سياسي نگذشته بود كه واكنش‌هاي سياسيون نسبت به آن آغاز شد. برخي حاميان موسوي از سنگ‌اندازي‌ها در تشكيل اين جبهه نگران شدند و ‌پرسيدند كه آيا تشكيل جبهه هم نيازمند نظر مساعد وزارت كشور است؟

اعتمادملي: تشكيل جبهه سياسي پيشنهادي از سوي حسين مرعشي، سخنگوي حزب كارگزاران به موسوي بود كه در كمتر از يك هفته عملي شد و مشاور نخست‌وزير دوران امام(ره) روز گذشته از تشكيل اين جبهه توسط ميرحسين موسوي در آينده‌اي نزديك خبر داد.
پس از طرح تشكيل جبهه سياسي از سوي مرعشي، عزت‌الله سحابي و ابراهيم يزدي هم از موسوي كه پس از ناكامي در انتخابات درصدد تاسيس حزب بود، خواستند تا جبهه سياسي را جايگزين حزب كند. موسوي در آن زمان واكنشي به اين درخواست‌ها نشان نداد و سكوت كرد اما در كمتر از يك هفته، خبر رسيد كه بنا دارد تا تشكيل اين جبهه را عملي كند. بنابراين جبهه سياسي پرونده‌اي بود كه ميرحسين موسوي روي ميز كار خود قرار داد و شايد در همان زمان پرونده تاسيس حزب را به بايگاني سپرد. به گفته عليرضا بهشتي قرار است تشكيل جبهه سياسي به‌زودي از سوي موسوي اعلام شود. ساعاتي از اعلام تصميم جدي موسوي براي تشكيل جبهه سياسي نگذشته بود كه واكنش‌هاي سياسيون نسبت به آن آغاز شد. برخي حاميان موسوي از سنگ‌اندازي‌ها در تشكيل اين جبهه نگران شدند و ‌پرسيدند كه آيا تشكيل جبهه هم نيازمند نظر مساعد وزارت كشور است؟
حميدرضا فولادگر، عضو كميسيون ماده 10 احزاب به نگراني اين بخش از حاميان موسوي پايان داد و گفت كه تنها احزاب، نيازمند دريافت مجوز فعاليت از كميسيون ماده 10 احزاب وزارت كشور هستند و فعاليت در قالب يك جبهه سياسي نيازي به دريافت مجوز ندارد. اين عضو كميسيون ماده 10 احزاب با بيان اينكه فعاليت جبهه‌هاي سياسي معمولا در راستاي تجميع چند حزب سياسي و صدور بيانيه‌ها در ايام مختلف سياسي است، افزود:جبهه‌هاي سياسي معمولا در ايام انتخابات نيز از برخي كانديداها اعلام حمايت مي‌كنند. وي با بيان اينكه مجموعه اين فعاليت‌ها در قالب يك جبهه سياسي نيازي به دريافت مجوز ندارد، ادامه داد: كما اينكه جبهه پيروان خط امام و رهبري كه متشكل از 14حزب و تشكل سياسي است، در قالب يك جبهه سياسي فعاليت مي‌كند اما مجوزي از ماده 10 احزاب نگرفته است. اما سياسيون چه نظري در مورد تشكيل اين جبهه دارند؟ محمد‌هاشمي، يك عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام درخصوص تشكيل جبهه سياسي توسط ميرحسين موسوي به ايلنا، گفت: به نظر مي‌رسد زمينه‌هاي اجتماعي و سياسي تشكيل چنين جبهه‌اي در كشور وجود دارد زيرا همان تعداد افرادي كه به‌زعم آقايان به موسوي راي داده‌اند نيروهاي عظيمي هستند كه بيشتر آنها از نخبگان و دانشگاهيان هستند و اين عده مي‌توانند در تشكيل چنين جبهه‌اي به موسوي كمك كنند اما اينكه برخورد دولت و نظام با چنين پديده‌اي چگونه خواهد بود، در ‌هاله‌اي از ابهام قرار داد. وي تصريح كرد: اگر اين جبهه سياسي بخواهد مردم را براي شركت در يك راهپيمايي دعوت كند، معلوم نيست از سوي مسوولان چه برخوردي با آنها صورت گيرد. هاشمي با بيان اينكه تشكيل يك جبهه سياسي نيازمند ابزارهاي زيادي است، به تحولات بعد از انتخابات اشاره كرد و گفت: با توجه به تحولات بعد از انتخابات و اينكه احزاب سياسي در يك شرايط خاصي به سر مي‌برند آمادگي همكاري و مشاركت براي چنين جبهه‌اي از سوي اين احزاب وجود دارد.
عضو ارشد حزب كارگزاران سازندگي در پاسخ به سوالي مبني بر كمك بزرگاني همچون‌هاشمي‌رفسنجاني، خاتمي و كروبي براي تشكيل جبهه سياسي گفت: آقاي‌هاشمي در سال 84 و بعد از برگزاري انتخابات اگرچه گفته بودند كه شكايت خود را به خداوند مي‌برند اما پيشنهاد تشكيل جبهه اعتدال را داده بودند و حتي آيين‌نامه آن را هم تا حدودي تدوين كرده بودند اما به دلايلي اين جبهه شكل نگرفت. وي ادامه داد: البته شرايط سياسي فعلي با سال 84 متفاوت است و اكنون بخشي از مردم احساساتشان خدشه‌دار شده و به آنها توهين شده است و به نظر مي‌رسد زمينه تشكيل چنين جبهه‌اي با توجه به استقبال مردمي و نارضايتي از وضعيت فعلي وجود دارد.

موسوي داراي ظرفيت زيادي است
عضو ارشد مجمع نيروهاي خط امام (ره) نيز تاكيد كرد: جريان اصلاح‌طلب امروز پويايي خود را حفظ کرده و انتخابات اخير نشاط تازه‌اي به اين جريان بخشيده است. حميد قزويني‌در تحليل خود از احتمال تشکيل حزب يا جبهه سياسي از سوي مهندس موسوي با بيان اينکه مهندس موسوي هنوز رسما چنين مساله‌اي را اعلام نکرده است، اظهار داشت: براين اساس نمي‌توانيم بگوييم که به طور مشخص ابعاد مورد نظر مهندس موسوي در ارتباط با تشكيل حزب يا جبهه چيست. همچنين ايشان از ابتدا تلاش کرده به جاي اينکه خود را تافته جدابافته بداند‌، جايگاه خود را در کنار مردم، نخبگان و نيروهاي فعال اجتماعي تعريف كند. وي با بيان اينکه ميرحسين موسوي در بحث‌هاي مربوط به انتخابات، بر احقاق حق مردم تاکيد داشت، تصريح کرد: ايشان براي خود حق و امتياز‌و‌جايگاه ويژه تعريف نکرده است و تمام تلاش وي اين بوده که نيروهاي اجتماعي و فرهيختگان، ظرفيت‌ها و خلاقيت خود را به کار گيرند ايشان نيز در اين فرآيند در کنار مردم باشند. قزويني با بيان اينكه با توجه به ظرفيت بسيار بالاي ميرحسين موسوي نبايد مجموعه‌اي تشکيل شود که محدوديت براي وي ايجاد کند، خاطر نشان كرد: در انتخابات اخير نيز شاهد بوديم، جريان حامي مهندس موسوي طيف‌هاي مختلفي را شامل مي‌شد که اين مساله ناشي از ظرفيت بالاي ايشان است. وي با تاکيد بر اينکه تشکيل هر نهادي که محدوديت‌هايي را در طيف حاميان موسوي ايجاد کند به مصلحت نيست، تاکيد کرد: اين که بگوييم مهندس موسوي در قالب فلان جريان يا جبهه باشد به مصلحت نيست. چرا که ايشان شخصيت ملي دارد و به دليل قابليت‌هاي بالاي فکري و شخصيتي، محدود کردن وي در دايره تنگ جبهه يا حزب به مصلحت کشور نيست.
پيوستن فراكسيون خط امام به جبهه سياسي
علي اکبر اوليا، يك نماينده اصلاح‌طلب مجلس هشتم نيز با استقبال از تشکيل جبهه سياسي از سوي ميرحسين موسوي ابراز اميدواري کرد که دامنه فعاليت‌هاي اين جبهه گسترده‌تر از جبهه اصلاحات و شوراي هماهنگي اصلاح‌طلبان باشد. نماينده اصلاح‌طلب يزد افزود: با تشکيل جبهه سياسي از سوي موسوي، هماهنگي فعاليت‌ها و برنامه‌ريزي براي پيگيري قانوني خواسته‌هاي حاميان موسوي امکانپذير خواهد بود. وي با تاکيد بر اينکه هرگونه همفکري و همگرايي ميان احزاب حامي موسوي و حاميان و پايگاه اجتماعي وي، نتيجه بخش و موثر خواهد بود، ادامه داد: اميدوارم دست‌اندرکاران تشکيل اين جبهه هر چه زودتر درباره دامنه فعاليت آن و عملکردش در آينده تصميم‌گيري و آن را به اطلاع عمومي برسانند. اوليا، فراگيري دامنه فعاليت جبهه سياسي موسوي را بسته به رويکرد و چارچوب‌هاي همکاري آن دانست. اين عضو فراکسيون خط امام (ره) در پاسخ به اينکه آيا اين فراکسيون نيز در تشکيل جبهه سياسي موسوي با او همکاري خواهد کرد يا نه؟ گفت: پس از پايان تعطيلات تابستاني مجلس به بررسي اين موضوع خواهيم پرداخت و احتمالا با ميرحسين‌موسوي نيز ديدار خواهيم داشت.
استقبال اصولگرايان از تشكيل جبهه سياسي
نماينده سابق مجلس هفتم هم تاكيد‌كرد: تشكيل حزب يا جبهه فكري يا سياسي از سوي موسوي حق وي و يك ضرورت به حساب مي‌آيد. عماد افروغ در گفت‌وگو با ايلنا، در تحليل خود از تشكيل احتمالي جبهه سياسي از سوي مهندس موسوي با تاكيد بر اينكه تشكيل اين جبهه حق ايشان و يك ضرورت است، اظهار داشت: بر اين اساس حق هر‌كسي است كه حسب انديشه‌اي كه دارد در چارچوب انقلاب و قانون اساسي و ظرفيت‌هاي آن دست به فعاليت‌هاي سياسي بزند. اين نماينده سابق مجلس ادامه داد: اينكه مهندس موسوي به اين نتيجه برسند كه حزب يا جبهه فكري يا سياسي تشكيل دهند حق ايشان است و يك ضرورت به حساب مي‌آيد، هرچند كه معتقدم حتي اگر فردي چون مهندس موسوي داراي صبغه و سابقه التزام به انقلاب اسلامي هم نبود هم اين حق را داشت تا در عرصه عمومي فعاليت كند. افروغ در توضيح اين گفته خود تصريح كرد: نوع نگاه امام(ره) نسبت به آزادي، حتي آزادي افرادي كه هيچ التزامي به انقلاب نداشتند را نبايد فراموش كنيم. اين اصولگراي منتقد خاطرنشان كرد: همه سخن ما اين بوده كه در نظام جمهوري اسلامي نهادهاي رسمي و فرصت‌هاي دولتي بايد در اختيار كساني قرار گيرد كه به انقلاب و مباني فكري و ارزش‌هاي آن التزام داشته باشند، اما حساب عرصه غيررسمي از عرصه رسمي جداست. هرچند كه ترجيح ما اين است كه اين عرصه در اختيار نيروهاي انقلابي قرار گيرد كه با نقد فعال و نظارت مستمر خود نقد درون‌گفتماني كه ضرورتي براي حفظ و تعالي انقلاب اسلامي است، تثبيت و تداوم بخشند.
رهبران جبهه سياسي كيستند؟
هنوز جزئيات تشكيل اين جبهه از سوي موسوي و مشاوران وي اعلام نشده است اما يك مساله كه رسول منتجب‌نيا هم به آن اشاره مي‌كند هنوز در ابهام قرار دارد. رهبر اين جبهه سياسي كيست؟ آيا موسوي به تنهايي مي‌خواهد رهبري اين جريان را بر عهده بگيرد يا به توصيه ديگر اصلاح‌طلبان توجه مي‌كند و كروبي و خاتمي را در كنار خود قرار مي‌دهد؟ قرار است طي روزهاي آينده جزئيات تشكيل اين جبهه از سوي موسوي اعلام شود پس بايد منتظر ماند.

خلاصه گزارش

حميدرضا فولادگر، عضو كميسيون ماده 10 احزاب: تنها احزاب نيازمند دريافت مجوز فعاليت هستند و فعاليت در قالب جبهه نيازي به دريافت مجوز ندارد.
رسول منتجب‌نيا: بايد ديد آيا موسوي به تنهايي مي‌خواهد رهبري اين جريان را به‌عهده گيرد يا به توصيه ديگر اصلاح‌طلبان توجه مي‌كند.
محمد هاشمي: زمينه‌هاي اجتماعي و سياسي تشكيل جبهه در كشور وجود دارد زيرا كساني كه به موسوي راي دادند نيروهاي عظيمي هستند كه مي‌توانند در تشكيل چنين جبهه‌اي به موسوي كمك كنند.
حميد قزويني، عضو مجمع نيروهاي خط امام: با توجه به ظرفيت بسيار بالاي ميرحسين موسوي نبايد مجموعه‌اي تشكيل شود كه محدوديت براي او ايجاد كند.
عماد افروغ: تشكيل جبهه حق ايشان و يك ضرورت است. همه سخن ما اين بوده كه نهادهاي رسمي و فرصت‌هاي دولتي بايد در اختيار كساني قراربگيرد كه به انقلاب و مباني فكري و ارزش‌هاي آن التزام داشته باشد.

4 دیدگاه

 1. سام said,

  2009/07/15 در 21:54

  سلام اول…[گل]

 2. kami said,

  2009/07/18 در 01:08

  DAR IN ZAMAN MARDOM BE RAHBARI MOSAVI VA DIGAR AGAYAN EHTIAJ DARANAD VA IN KAR KOMAKE BOZORGI BE IN GIAM MIKONAD . PIROZ BAD HOKOMATE MARDOM BAR MARDOM

 3. GHOST said,

  2009/07/20 در 03:15

  آپ کردم بیای خوشحال میشم…
  سبز باشی[گل]

 4. لنا خاني said,

  2009/07/22 در 21:56

  زنده باد زنان ازاديخواه ايران خانم رهنورد مردم ايران به شير زناني چون شما افتخار ميكند بدانيد اگر ساكتيم سكوتمان ارامش قبل از طوفان است نميگذاريم فرياد ازديخواهان ايران در نطفه خفه شود افرين بر قلم شما زوج ازاديخواه و مبارز شرفيم شوكتيميز وطنميز ايرانميز


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: